Elektromagnetické záření

Elektromagnetickým zářením (vlněním) se zabýval skotský fyzik James Clerk Maxwell.

Elektromagnetické vlnění je příčné postupné vlnění magnetického a elektrického pole (= elektromagnetického pole).

Mezi elektromagnetické vlny patří: Rádiové vlny, mikrovlny, infračervené záření, viditelné světlo, ultrafialové záření, rentgenové záření, záření gama …

Elektromagnetické vlnění neustále vzniká díky jaderným reakcím na Slunci.

Ve vakuu se elektromagnetické vlny šíří rychlostí světla (300 tisíc km/sec.).

Vlnová délka (λ – lambda) je vzdálenost mezi dvěma vrcholy sousedních vln.

Gama  záření – velmi krátké vlny, vznik při radioaktivní přeměně atomových jader, přichází z kosmu, dá se vytvářet v laboratoři. Užití: ozařování zhoubných nádorů.

Rentgenové záření – vzniká při přeměně rychle se pohybujících elektronů dopadajících na povrch kovové elektrody. Užití: v medicíně.

Ultrafialové záření – zdrojem jsou tělesa zahřátá na velmi vysokou teplotu (Slunce, elektrický oblouk). Díky UV vzniká v kůži vitamín D.  Část UV je škodlivá pro oči a poškozuje DNA. Zčásti je zadržováno ozónovou vrstvou. Užití: k dezinfekci místností.

Viditelné světlo - to, co vidíme.  Zdroj informací o světě. Od 400 do 750 nm.

Infračervené záření Zdrojem tělesa zahřátá na vysokou teplotu. Jím ozařované těleso přejímá teplo. Snadněji proniká mlhou než světlo. Užití: solární ohřev, dálkové ovládání, DPZ.

Mikrovlny  Odrážejí se od kovových předmětů. Užití: radiolokace lodí a letadel, měření rychlosti automobilů, mobilní telefony, GPS.

Rádiové vlny Mají vlnovou délku od 1 m až po tisíce kilometrů. Vznikají také v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rovna rychlosti světla ve vakuu. Užití: přenos televizního a rozhlasového signálu.